Паспортний контроль: "шенген" у паспорті ще не гарантує в’їзду до ЄСТерористична загроза в Європі, криза біженців - нині існує чимало причин для більш ретельного контролю на зовнішніх кордонах. Навіть сама по собі шенгенська віза ще не гатантує в'їзду на територію ЄС. Подорожній має бути готовий довести мету і розказати про умови свого перебування в країні не тільки при співбесіді в консульстві, але і під час розмови з прикордонною службою. Якщо діалог не складеться, його можуть відправити додому.

Григорію 62 роки. Свій день народження він разом із дружиною хотів провести в Естонії. Візи оформлювали через офіційний сервісний центр, контакти якого вказані на сайті посольства Естонії в Україні. Отримали візу категорії С з одноразовим в'їздом. Шенгенська віза в його паспорті перша, але відкрили її без додаткових питань. Проте на паспортному контролі в Таллінні Григорія і дружину в країну не впустили.

"Вони спочатку до візи придивлятися почали, а потім сказали, що ми використовуємо візу не за метою", - розповів Григорій у розмові з DW. Такого висновку прикодонники, очевидно, дійшли, оскільки подружжя планувало окрім Естонії відвідати ще й Швецію. "Ми планували побути два дні в Естоні, а потім на паромі на два дні поїхати в Стокгольм", - розповідає Григорій.

У Європейському агентстві з питань управління оперативним співробітництвом на зовнішніх кордонах держав-членів Європейського Союзу (Frontex) називають низку причин, через які подорожньому з чинною візою можуть відмовити у в'їзді на територію ЄС. Сюди належить і брак чіткого пояснення про мету візиту, якщо прикордонники під час паспортного контролю звернуться з відповідним запитанням.

Підвищені міграційні ризики

Як зауважила керівниця громадської організації "Європа без бар’єрів" Ірина Сушко, на зовнішніх кордонах ЄС слід рахуватись з особливо ретельною перевіркою й українським громадянам, зіштовхнутись з чим довелося також Григорію та його дружині. Не в останню чергу, наголосила Сушко, це викликано підвищеними міграційними ризиками. "Як правило, нелегальними мігрантами стають люди із цілком законними візами, які просто залишаються в країні після закінчення строку візи". Крім того, продовжила Сушко, були такі випадки, коли громадяни отримували шенгенські візи, скажімо, від Польщі, але затримувались на території Німеччини.

Айвар Тсарскі, директор консульської служби посольтва Естонії в Україні, підтвердив слова Сушко, але заперечив, що нинішня міграційна криза впливає на ставлення до подорожніх. Відповідаючи на запит кореспондента DW, Тсарскі наголосив, що не тільки в Естонію, але й в інші країни шенгенського простору останнім часом дедалі частіше в'їжджають з фальшивими документами або мета подорожі не відповідає дійсності. "У нас лояльне ставлення до людей при отриманні візи. Наприклад, охочі відвідати Німеччину чи Францію, подають документи на візу в Естонію, бо у нас її легше отримати, - говорить дипломат. - Туристи купують документи, бронювання готелю та інші, але вже того самого або наступного дня відправляються до іншої країни. Виходить, що мета їхньої поїздки не відвідати Естонію, а отримати візу країни, яка ставиться до громадян м’якше".

Безвізовий режим проблему не вирішить

Пояснення, яке надав Григорій стосовно мети свого візиту, очевидно викликало сумніви в прикордонників. "Доводити щось було марно, - каже чоловік. - Вони лише заявили, що не впускають в країну. Тих, хто хоче посперечатись, направляють до міграційної служби. Там у черзі у спеціальному місці сидять претенденти на депортацію і чекають на рішення міграційної служби. Але нам ці додаткові складнощі потрібні не були".

Якщо людину не впустили до країни, захистити свої права справді дуже складно, визнає Ірина Сушко. "Якихось ефективних способів вирішення проблеми просто немає, - каже вона. - На етапі отримання візи ви можете подати апеляцію, але коли вам не дозволили перетнути кордон, ви можете вирішити це питання винятково через суд відповідної країни". Або відкривати візу заново.

На думку Сушко, не вирішить цю проблему й запровадження безвізового режиму з країнами ЄС. За її словами, при безвізовому режимі із ланцюга перевірок зникне тільки етап отримання візи в консульстві країни. Але для в'їзду на територію Євопейського Союзу громадянину України треба буде мати при собі майже ті самі документи, що й для отримання візи: страхування, підтвердження мети подорожі, бронювання чи оплату готелю, квитки та інше - в залежності від вимог конкретної країни, пояснює Ірина Сушко. Отже, й при безвізовому режимі прикордонники так само матимуть право відмовляти у в'їзді до ЄС.